Przejdź do stopki

SZKOLENIE-PRAKTYKA-ZATRUDNIENIE-ROZWÓJ III edycja

Treść

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy od 29 czerwca 2010 r. do końca grudnia 2010 r. realizowało kolejny projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkolenie - Praktyka – Zatrudnienie - Rozwój III edycja”.

W projekcie uczestniczyło łącznie 20 osób w wieku 16-17 lat oraz 18-24 ze Szczawnicy oraz pobliskich okolic. Beneficjenci projektu byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe:
Kategoria A – (10 osób) młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 15-17 lat, zarówno z OHP jak i spoza OHP, zaniedbująca obowiązki szkolne, zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty, bądź nierealizująca obowiązku nauki.
Kategoria B – (10 osób) młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, w wieku 18-24 lat, nieucząca się i niepracująca, wymagająca wsparcia w zakresie aktywizacji edukacyjnej w obszarze rynku pracy oraz integracji społecznej.
Udział beneficjentów w tym projekcie poprawił ich poziom samooceny, poczucie własnej wartości i zwiększył motywację do nauki. Nabyli też podstawowe umiejętności i kompetencje życiowe, m.in. poruszanie sie po rynku pracy, poszukiwanie zatrudnienia. Rozwój zainteresowań i zdolności, a także uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych, bądź dostosowanie ich do potrzeb współczesnego rynku pracy dał im szansę na znalezienie stałej pracy.
Młodzież w wieku 15 -17 lat (grupa A) ćwiczyła umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poznawała budowę i obsługę komputera, uczestniczyła w warsztatach z doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem. Dodatkowo osoby mające słabsze wyniki w nauce uczestniczyły w zajęciach wyrównawczych z języka polskiego, niemieckiego oraz przedmiotów zawodowych - przedmiotów szkolnych, by nadrobić zaległości w nauce, a tym samym podnieść swój intelektualny poziom.
Uczestnicy w wieku 18 - 24 lata (grupa B), brali udział w kursie języka angielskiego, w zajęciach z psychologiem, z doradcą zawodowym, z prawnikiem, w szkoleniu komputerowym ECDL oraz w kursie zawodowym kelner-barman lub kosmetyczka-wizażystka.
Po ukończonym kursie zawodowym, 5 osób odbywało staże zawodowe w zakładach pracy. Pięć osób uczestniczyło w kursie prawa jazdy kat B. Uczestnicy otrzymali zwrot kosztów dojazdu na zajęcia oraz bezpłatne wyżywienie. Zajęcia były bezpłatne.


««« powrót 

13585