Przejdź do stopki

SZKOLENIE-PRAKTYKA-ZATRUDNIENIE-ROZWÓJ IV edycja

Treść

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce w okresie od 01.06.2011 r. do 31.12.2011 r. realizowało czwartą edycję projektu „Szkolenie – Praktyka – Zatrudnienie – Rozwój”.

W ramach projektu wsparciem objęto 20 osób nieaktywnych zawodowo oraz bezrobotnych osób w wieku 15-24 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudniają samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy. Beneficjenci podzieleni byli na dwie grupy: młodszą w wieku 15-17 lat (10 osób) oraz starszą w wieku 18-24 lat (10 osób).
Młodsza grupa to młodzież zarówno z OHP, jak i spoza OHP, zaniedbująca obowiązki szkolne, zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty bądź nieuczęszczająca do szkoły.
Starsza grupa to osoby nieuczące się i niepracujące, wymagające wsparcia w zakresie aktywizacji edukacyjnej w obszarze rynku pracy oraz integracji społecznej.
Celem realizowanego przedsięwzięcia było ułatwienie startu zawodowego beneficjentom poprzez aktywizację społeczno-zawodową. W efekcie działań projektowych część ich uczestników podjęła zatrudnienie lub założyła własną działalność gospodarczą. Młodsi uczestnicy bez trudu otrzymali promocje do następnej klasy, nabyli kwalifikacje i umiejętności umożliwiające skuteczne wejście na rynek pracy.
Przez cały okres realizacji projektu młodzież była objęta wsparciem opiekuńczo-wychowawczym. Wszyscy beneficjenci korzystali z doradztwa zawodowego i wsparcia psychologicznego. Dla młodszych uczestników projektu przewidziano zajęcia z zapobiegania agresji i przemocy oraz zajęcia z edukacji seksualnej. Dla starszych – indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym oraz prawnikiem. Młodzież korzystała także z atrakcyjnych form zagospodarowania czasu wolnego (m.in. wyjścia do teatrów, kin, muzeów, zajęcia sportowe na basenie).
W celu podwyższenia kwalifikacji oraz rozwinięcia kompetencji zawodowych uczestnicy projektu brali udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach – m.in. w zajęciach z przedsiębiorczości i wyrównywania zaległości szkolnych, w kursach komputerowych, kursie ECDL kończącym się certyfikatem, kursie języka angielskiego, kursie prawa jazdy kat. B i kursie udzielania pierwszej pomocy. Starsza grupa uczestniczyła w kursach zawodowych, a po ich pozytywnym zakończeniu także w praktykach zawodowych, które uzupełniły ich wiedzę zawodową praktyczną.
W trakcie trwania projektu wszyscy uczestnicy otrzymywali bezpłatne posiłki podczas zajęć oraz dofinansowanie dojazdów na zajęcia. Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny.


««« powrót 
 

13585