NOWE PERSPEKTYWY 2
Treść
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce realizowało w okresie od 01.07.2013 r. do 30.06.2014 r. projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pod nazwą „Nowe Perspektywy 2”.
Projekt był przeznaczony dla młodych ludzi nieaktywnych zawodowo oraz bezrobotnych osób w wieku 15-25 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym, których ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudniło samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy. W zajęciach brały udział kobiety i mężczyźni podzieleni na dwie grupy:
- Grupa A - młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym wieku 15-17 lat, zarówno z OHP, jak i spoza OHP, zaniedbująca obowiązki szkolne, zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty, bądź nierealizująca obowiązku nauki;
- Grupa B - młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym w wieku 18-25 lat, nieucząca się i niepracującą (w tym absolwenci OHP), wymagająca wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej w obszarze rynku pracy oraz integracji społecznej.
W projekcie uczestniczyło 20 osób w wieku 15–25 lat ze Szczawnicy, Ochotnicy, Szlachtowej, Grywałdu i Tylmanowej. Głównym celem projektu była aktywizacja społeczno – zawodowa, poprzez nabycie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji zawodowych ułatwiających start życiowy młodych ludzi. W celu podwyższenia kwalifikacji i podniesienia kompetencji zawodowych, uczestnicy projektu wzięli udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach. Zrealizowano kurs języka angielskiego, zajęcia z zakresu wyrównania zaległości szkolnych, kurs komputerowy i zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, które pomogły uczestnikom pozyskać wskazówki jak w przyszłości założyć własną działalność gospodarczą. Treningi z psychologiem nauczyły beneficjentów umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Młodzież uczestniczyła również w zajęciach z doradcą zawodowym, mających na celu przyswojenie przez uczestników technik skutecznego poruszania się po rynku pracy, pisania życiorysu, listu motywacyjnego oraz zasad korzystnego zaprezentowania się pracodawcy. Dopełnieniem oferty był udział młodzieży w kursie prawa jazdy oraz praktykach zawodowych. Kursy zawodowe, skierowane do starszej wiekowo grupy, realizowano w zakresie: kelner - barman i kosmetyczka – wizażystka. Realizowane kursy były odpowiedzią na oczekiwania lokalnego rynku pracy i uczestników projektu. Wszyscy uczestnicy świadomi otrzymanej szansy, pilnie uczestniczyli w zajęciach, zdając sobie sprawę, że udział w projekcie jest dla nich niezwykle cenny, tym bardziej, że uczestnictwo w projekcie było bezpłatne a dodatkowo młodzież otrzymała zwrot kosztów dojazdu oraz wyżywienie podczas realizacji zajęć.