GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY
Treść
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce realizowało projekt Gwarancje dla Młodzieży „Równi na rynku pracy” w okresie od 23.09.2014r. do 31.10.2015r.
W projekcie „Równi na rynku pracy” brało udział 30 osób w podziale na 2 grupy po 15 osób w wieku 18-24 lat, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu uwarunkowań rodzinnych i środowiskowych, pochodzących z rodzin niepełnych, dotkniętych bezrobociem, niewydolnych wychowawczo i zagrożonych patologiami społecznymi, nieuczących się, niepracujących i niemających kwalifikacji zawodowych lub mających kwalifikacje za niskie albo niedostosowane do potrzeb rynku pracy. Ważnym elementem był również udział osób z orzeczeniem o lekkiej niepełnosprawności.
W trakcie trwania projektu pod opieką koordynatora, wychowawcy i tutora brali udział w licznych rodzajach wsparcie m.in.: w zajęciach z doradcą zawodowym, warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, indywidualnego pośrednictwa pracy, w spotkaniach z psychologiem, prawnikiem, w treningach umiejętności społecznych. Inne ważne szkolenia, które w znacznej mierze podniosły ich kwalifikacje to: ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych) oraz podstawowy kurs komputerowy, kurs języka angielskiego, kurs prawa jazdy kat. B, oraz kursy zawodowe (kucharz, sprzedawca, kelner - barman, kosmetyczka-wizażystka).
Po zakończonych kursach zawodowych młodzież odbywała 6 miesięczne staże zawodowe u pracodawców w kierunkowych zakładach pracy. Z tytułu odbywania stażu przysługiwało stypendium stażowe za każdy miesiąc stażu zrealizowanego zgodnie z ustalonym programem. Po ukończonych stażach zawodowych liczna młodzież otrzymała oferty pracy. Efektem realizacji projektu było nabycie, podwyższenie lub zmiana kwalifikacji zawodowych jego beneficjentów, wzrost umiejętności społecznych w obszarze komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji, nabycie umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, wiedzy w zakresie technik i metod poszukiwania pracy, w wyniku czego beneficjenci podjęli zatrudnienie lub założyli własną działalność gospodarczą. W trakcie trwania projektu uczestnicy zostali objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, otrzymali zwrot kosztów za dojazd na zajęcia oraz posiłki w trakcie zajęć przewidzianych w projekcie.
Udział w projekcie był całkowicie bezpłatny, co głównie skłoniło młodzież do wzięcia udziału w tym ważnym dla nich przedsięwzięciu.